Cine considerati ca a fost jucatorul-cheie in acest sezon de Liga 1

miercuri, 29 decembrie 2010

Retrospectiva Ligii 1: Universitatea Cluj

Echipa antrenată de Marian Pană în majoritatea meciurilor acestui sezon a avut un început bun, destul de neaşteptat pentru o echipă nou-promovată. Trebuie să menţionăm însă că Florian Walter a impus un proiect bazat pe mai multe trepte ale performanţei, ceea ce ar trebui să fie normal la o echipă care vrea să crească. Deşi s-a clasat foarte aproape de zona retrogradabilă, U Cluj s-a clasat la un moment dat pe locul 4, fiind în acel moment calificată în cupele europene (bineînţeles, o întâmplare secvenţială). Având în vedere că în această iarnă au venit Marius Popa, Adi Cristea şi Tavi Abrudan, se pare că vor creşte şi pretenţiile clujenilor pentru o poziţie mai bună, măcar de mijlocul clasamentului.

La mijlocul sezonului trecut, Universitatea Cluj se afla pe podiumul Ligii 2, aproape de Dacia Mioveni şi FCM Târgu-Mureş, care dominau a doua serie a Ligii 2. Ei au reuşit să promoveze, având un parcurs constant şi câştigând partida de pe teren propriu, cu Dacia, 2-1. La mijlocul ultimului sezon de Liga 1 în care a participat, U se clasa pe locul 18 după 19 etape disputate, obţinând doar 11 puncte.

Cea mai bună clasare: locul 4 (etapa 7)
Cea mai slabă clasare: locul 18 (etapa 2)

Universitatea a primit 58 cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Gaston Mendy – 6, Peter Cvirik – 5, Alexandur Păcurar - 5, Gabriel Boştină – 5, etc.

Clujenii au încasat 6 cartonaşe roşii (CR): Habib Balde (etapa a 4-a, Unirea Urziceni – Universitatea Cluj 1-2), Adrian Piţ (etapa a 7-a, Universitatea Cluj – Gloria Bistriţa 2-1), Bogdan Buhuş (etapa a 10-a, Universitatea Craiova – Universitatea Cluj 3-0), Roberto Delgado (etapa a 12-a, FC Timişoara – Universitatea Cluj 2-2), Gabriel Machado (etapa a 13-a, Universitatea Cluj – Astra Ploieşti 1-0), Gaston Mendy (etapa a 14-a, Sportul Studenţesc – Universitatea Cluj 2-0).

Cele mai multe minute le-au jucat: Gabriel Boştină – 1454 minute, urmat de Bogdan Unguruşan – 1302 minute, Claudiu Niculescu – 1109 minute, etc.

Cele mai multe goluri le-au dat:
Claudiu Niculescu - 7 goluri, urmat de Gabriel Boştină - 3 goluri, Gabriel Machado – 3 goluri, Valentin Lemnaru – 2 goluri, etc.

Cele mai multe pase decisive le-a dat: Gabriel Boştină – 5 assisturi.

U Cluj a avut în prima parte parte a campionatului 3 antrenori:

Marian Pană (etapele 1-14)   14 5 3 6   19-25 18 puncte
Claudiu Nicuelscu (et.15-16) 2 0 1 1     1-4   1 punct
Ionuţ Badea (etapele 17-18)  2 0 1 1     1-4   1 punct

Cei trei antrenori de la Universitatea au utilizat în prima parte 26 jucători (9 fiind străini), din care 8 debutanţi.

Echipa tip (1-4-4-2):

Sebastian Huţan (10 meciuri, 900 minute, 1CG, 19 goluri primite)

Bogdan Unguruşan (16-0, 1302 minute, 5CG)
Daniel Munteanu  (12-0, 630 minute)
Peter Cvirik (10-2, 879 minute, 5CG)
Gaston Mendy (13-1, 1074 minute, 6CG, 1CR)

Roberto Delgado (14-1, 940 minute, 4CG, 1CR)
Vasile Gheorghe (13-0, 938 minute, 2G)
Alexandru Păcurar (11-0, 800 minute, 5CG)
Gabriel Boştină (Căpitan) (17-3, 1454 minute, 5CG)

Claudiu Niculescu (14-7, 1109 minute, 4CG)
Valentin Lemnaru (15-2, 955 minute, 3CG)

* Secţiunea gen 13-0, sau 17-1, reprezintă numărul de meciuri jucate şi de goluri marcate.

Media spectatorilor: 3.205 spectatori/etapă (total): 2.777 spectatori (acasă), 3.633 spectatori (deplasare).

Nota Bene!
Echipa din Ardeal a marcat destul multe goluri din afara careului sau din fază fixă. În rândurile următoare veţi avea dispunerea modului în care s-au marcat golurile: 4 din afara careului, 14 cu piciorul drept, 3 cu piciorul stâng, 4 cu capul, 13 din fază fixă, 15 din repriza întâi.

Clujenii au contabilizat cele mai multe reuşite dintre toate echipele clasate în a doua jumătate a clasamentului.

Claudiu Niculescu îşi menţine titulatura de cel mai bun executant de lovituri libere din România, având în acest sezon, numai puţin de 4 lovituri libere transformate în stilu-i caracteristic. De asemenea, tot din fază fixă a marcat şi primul gol al lui U în acest campionat, din penalti, cu Steaua, în prima etapă.

După Sportul Studenţesc, U Cluj, o altă echipă studenţească, are una dintre cele mai slabe apărări (a doua, cu 33 de goluri primite).

Jucătorii Universităţii au încasat cele mai multe cartonaşe roşii, în număr de 6, fiind lider la acest clasament.